164150
Homofamiljer : guide i praktiska, juridiska och ibland absurda frågor för homosexuella som vill ha barn / Sara Stenholm och Cecilia Strömberg.

Utgivningsår: 2004.
Språk: Svenska
Medietyp: Bok
Förlag: W&W
Omfång: 312 s.
Du måste logga in för att kunna reservera
Innehållsbeskrivning
Guidebok om att skaffa barn som homosexuell. Frågor och svar av både praktisk, juridisk, moralisk och existentiell natur. Bl.a. om utlands- och närståendeadoption, insemination hemma och på klinik, föräldraroller, föräldraledighet, historik och samhällssyn. Intervjuer med experter och familjer av olika konstellation.
Här finns titeln:

Andra titlar av samma författare
Liknande titlar
Om författaren
Hittade ingen författarinformation.
Reservera en bok
Så här reserverar du:
1. Klicka på knappen Reservera, eller knappen Logga in för att reservera titeln. Om du inte redan är inloggad måste du logga in för att kunna genomföra reservationen och sedan klicka på knappen Reservera.
2. Välj vilket bibliotek du vill hämta boken på. Har du ett förvalt hämtställe behöver du inte göra ett aktivt val. Förvalt hämtställe går att välja under ”mina uppgifter”. Om du bara vill stå i kö på boken under en viss period kan du justera perioden via datumväljaren.
3. Klicka på OK. När din bok är klar att hämta får du ett meddelande via e-post, brev eller SMS
Logga in