368553
Queenie : roman / Candice Carty-Williams ; översättning: Klara Lindell.

Utgivningsår: 2020
Språk: Svenska
Medietyp: Bok
Förlag: Bonnier
Anmärkning:
Första svenska upplaga 2020.
Originaltitel: Queenie
Du måste logga in för att kunna reservera
Fler utgåvor/delar:
Innehållsbeskrivning
Queenie är 25 år, bor i London, jobbar på en dagstidning och har just blivit dumpad. Med svajig magkänsla och Tinder som kompass söker Queenie tröst på sämsta tänkbara ställen. Vid sidan av de törnar hon stoiskt uthärdar som ung, svart kvinna i en sexistisk, rasistisk värld, gör hon ett rätt bra jobb med att lägga krokben för sig själv. Men utrustad med galghumor, dödslojala vänner och en allsmäktig jamaicansk mormor kan man övervinna det mesta./Btj.
Här finns titeln:

Andra titlar av samma författare
Liknande titlar
Om författaren
Hittade ingen författarinformation.
Reservera en bok
Så här reserverar du:
1. Klicka på knappen Reservera, eller knappen Logga in för att reservera titeln. Om du inte redan är inloggad måste du logga in för att kunna genomföra reservationen och sedan klicka på knappen Reservera.
2. Välj vilket bibliotek du vill hämta boken på. Har du ett förvalt hämtställe behöver du inte göra ett aktivt val. Förvalt hämtställe går att välja under ”mina uppgifter”. Om du bara vill stå i kö på boken under en viss period kan du justera perioden via datumväljaren.
3. Klicka på OK. När din bok är klar att hämta får du ett meddelande via e-post, brev eller SMS
Logga in